طراحی کابین آسانسور

کابین بخشی از آسانسور که شبیه اتاقک بوده و جهت جابجایی ایمن مسافران و یا بار استفاده می شود.

 

+ ارتفاع درب کابین و همچنین ارتفاع مفید کابین بایستی حداقل ۲ متر باشد

+ کابین بایستی حتما” مجهز به سیستم ایمنی (پاراشوت) مناسب باشد

+ کابین باید دارای روشنایی مناسب باشد

+ دیواره ها،سقف وبدنه کابین می بایستی کاملا” پوشیده باشد،بجز ورودی کابین،دریچه اضطراری و محل های تهویه هوا.

+ دیواره ها، کف، سقف، قاب و کفشکهای کابین مقاومت کافی در برابر نیروهای وارده در هنگام کارکرد عادی، عملکرد ترمز ایمنی (پاراشوت)و برخورد احتمالی روی ضربه گیرها را داشته باشند و نباید از موادی ساخته شده باشند که سریع آتش بگیرند یا در اثر گرما گازهای خفه کننده ایجاد کنند


 طراحی کابین آسانسور

به اتاقی که مسافر، ماشین و یا بار را در خود ایمن نگه می دارد کابین آسانسور گفته می شود. کابین آسانسور از سه بخش اساسی به نام های یوک، سکو، درب کابین و دیواره تشکیل شده است. چار چوب اصلی کابین را یوک می نامیم. نقش درب کابین نیز روشن است محافظت مسافر از برخورد با دیوار چاه آسانسور می باشد. مهم ترین بخش کابین را یوک کابین تشکیل می دهد زیرا قطعات عمده ای روی آن نصب می شود که به آن اشاره می شود. سیم بکسل ها به صورت مستقیم و یا پس از پیچیدن دور فلکه یا فلکه ای هرزگرد رو یا زیر کابین متصل گردند. کفشک های رولر یا لغزشی بر روی کابین وزیر آن نصب می گردند. طراحی و ساخت کابین باید به گونه ای باشد که هم محکم باشد و هم از نظر بالانس بودن هیچ گونه انحدایی در آن رخ ندهد. لذا در ساخت یوک باید بسیار دقت گردد رفع اشکال انحراف غیر ممکن نیست اما زحمت بسیاری دارد. دلیل ساخت کابین به صورت قطعه های کوچکتر  امکان مونتاژ راحت و سریع آن را در داخل چاه و باز کردن آن برای بیرون آوردن آن را به ما می دهد.

کف کابین از جنس فولاد می باشد و برای کاهش صدا از مقداری چوب نیز استفاده می شود.ورق استفاده شده در سقف و کف کابین آسانسور فولاد به ضخامت حداقل 2 میلیمتر می باشد بدنه کابین نیز فولاد و ضخامت حداقل ان 1.5 میلیمتر می باشد.لته های کابین به عرض 30 تا40 سانتی متر و ارتفاع مفید آن حداقل 2 متر می باشد. لبه لته به مقدار 3.5 تا 4 سانتی متر برگشته تا امکان نصب در کابین و نیز پیچ و مهره کردن تمام قطعات را به ما دهد.

حد فاصل بین دیوار کابین و دیوار آسانسور باید حداکثر 5 سانتی متر باشد.فاصله بین کابین و یوک آن باید یا فنر ارتجاعی و یا لاستیک قرار گیرد تا هیچ گونه تکانه ای در هنگام حرکت متوجه مسافران قرار نگیرد.

تزیینات کف کابین می تواند سنگ یا سرمیک یا پوشش ضد خش بستگی به سلیقه دارد بدنه کابین نیز می تواند استیل و یا چوب و فرمیکا باشد.

کابین آسانسور

کابین جایی است که مسافر تجربه ای واقعی ازآسانسور را می کند. از این رو، بسیار مهم است که طرح های کابین با توجه به سلیقه مسافران مطابقت داشته باشد و با طراحی کلی ساختمان کاملا سازگار باشد و احساس خوبی را به مسافران منتقل کند. شرکت الفارس با تیکه بر سابقه طولانی و تجربه بالای مخصصان خود در امر طراحی، ساخت و نصب انواع کابین های لوکس تا به امروز پروژه های مختلفی را در تهران، کرج و سایر شهرهای ایران طراحی و اجرا کرده است.

طراحی کابین آسانسور در ساختمان

بخشی از سیستم آسانسور که کالا یا مسافران را در خود جای می‌دهد کابین آسانسور (Cabin یا Car) نامیده می‌شود.کابین آسانسور دارای درب کاملا ایمن بوده و کنترل حرکت آسانسور از داخل آن برای افراد امکان پذیر می‌باشد.کابین آسانسور از سه بخش عمده شامل چهارچوب (یوک)، سکو (محل استقرار مسافر یا بار بر روی آن) و دیواره‌ها (شامل سقف، کف، دیواره‌های جانبی، پوشش‌های داخل و تزئینات کابین آسانسور) تشکیل شده است.

درب کابین آسانسور بیشتر وظیفه حفاظت از مسافرین و جلوگیری از برخورد آنها با دیواره چاه به هنگام حرکت آسانسور را عهده دار می‌باشد. یوک کابین (Car Framee) شامل دو بخش (یوک پایین و یوک بالا) بوده و در برگیرنده تمام کابین آسانسور می‌باشد.

در واقع تمام وزن کابین و مسافرین توسط یوک به سیم بکسل‌ها وارد می‌شود. بنابراین علاوه بر اهمیت قدرت تحمل بار، تنظیم بودن یوک جهت جلوگیری از انحراف (خصوصا هنگام استفاده از کفشک‌های غلطکی) می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

نصب کابین آسانسور


یکی از اصلی ترین و پراهمیت ترین قسمت ها در نصب آسانسور کابین آسانسور است. می توان گفت که کابین یکی از قطعات مکانیکی آسانسور بوده و به نوعی مهمترین قسمتی از آسانسور است که مسافران با آن در ارتباط مستقیم می باشند . از همین رو دو نکته در طراحی وساخت کابین های آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است : 1) طراحی زیبا و برازنده کابین 2) ایمنی مسافران.

  

ساخت کابین آسانسور


نقشه کشی کابین اسانسور یکی از موارد مهمی است که در طراحی کابین آسانسور باید به آن توجه شود. در واقع طراح باید پیش از ساخت نقشه و الگوی کابین و اندازه های دقیق هر یک از قسمت های کابین را طراحی کرده باشد. یکی از نرم افزارهایی که در زمینه نقشه کشی کابین آسانسور مورد استفاده طراحان است نرم افزار Lift Designer می باشد. توسط این نرم افزار می توان نقشه کامل و با جزئیات دقیق یک کابین آسانسور را از قبل طراحی نموده و سپس نقشه کابین با توجه به آنها بدست می آید.

شرکت الفارس طیف گسترده ای از گزینه های طراحی کابین آسانسور را به عنوان نیاز مشتری ارائه می دهد. آسانسورهای ما با استفاده از مواد با کیفیت و آخرین فن آوری روز ساخته می شود که تامین کننده نیازهای مشتریان است. ما انواع مختلف کابین را با توجه به نیاز مشتری ارائه می کنیم و می توانیم آنها را در هر ساختمان تجاری و مسکونی نصب کنیم.

طراحی کابین آسانسور
بسیار واضح است که طراحی داخلی شکیل تر و زیباتر کابین آسانسور در جلب رضایت مسافران تاثیر بیشتری خواهد داشت و همچنین باعث ارتقای سطح کلاس کاری مجموعه مربوطه خواهد گردید. انواع کابین با انواع طراحی های مختلف در بخش فروش کابین آسانسورمطرح می شوند ولی در حالت کلی باید بیان کنیم که طراحی کابین در انواع مختلفی انجام می شود که شامل موارد زیر است:

 • ·کابین آسانسور با طراحی ام دی اف استیل
 • ·کابین آسانسور با تزئینات فرمیکا استیل
 • ·کابین آسانسور با طراحی و تزئینات تمام استیل لوکس
 • ·کابین آسانسور با تزئینات و طراحی شیشه ای و پاناروما
 • ·کابین آسانسور با دیواره گالوانیزه و کف پارکت یا سنگ

 

 همچنین در طراحی داخلی کابین نوع و طرح دکمه های داخل کابین نیز اهمیت بسزایی دارد که باید با توجه به نوع مواد و رنگ طراحی داخلی کابین آسانسور انتخاب گردد.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی که به سفارش وزارت صنایع آمریکا صورت گرفته، طراحی کابین آسانسور به عنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های یک آسانسور خوب شناخته شده است.

مساحت و ابعاد کابین آسانسور و نیزتزئینات داخلی آن از موضوعات مهم در طراحی و اجرای کابین آسانسور می‌باشند.تعیین ابعاد کابین آسانسور متناسب با طراحی چاه آسانسور و براساس ظرفیت آن صورت می‌گیرد. این ابعاد به شکل معمول توسط شرکت‌های آسانسوری و در چهارچوب مقررات و استانداردهای کابین آسانسور، نظیر استاندارد ملی ایران یا استاندارد اروپاییEN81، تعیین می‌گردد.

به عنوان نمونه بر اساس استاندارد اروپا حداکثر مساحت مجاز برای یک آسانسور5 نفره (معادل 375 کیلوگرم) 1٫10 متر مربع با ابعاد کابین 100×110 و برای یک آسانسور 8 نفره (معادل 600 کیلوگرم) 1٫6متر مربع با ابعاد کابین 140×110 می‌باشد. همچنین حداقل مساحت قابل دسترسی کابین برای آسانسورهای 5 و 8 نفره نیز به ترتیب 0٫98 و 1٫45 متر مربع است.

هرچند استانداردهای متعددی برحسب ظرفیت یا تعداد مسافرین برای مساحت کابین آسانسور تدوین شده، اما افزایش نرخ مسکن و تمایل بسیاری از سازندگان جهت کاستن فضای آسانسور، طراحی ومونتاژ کابین آسانسور را به چالشی بزرگ تبدیل کرده است.

به منظور جلوگیری از بروز اختلال در پیاده‌سازی کابین آسانسور و اجتناب از تخریب و ایجاد تغییرات در چاه آسانسور می‌بایست همواره یک تعامل دو جانبه بین خریداران و فروشندگان آسانسور وجود داشته باشد.

بدین منظور خریداران آسانسور می‌بایست در زمان ساخت ساختمان چاه آسانسور را مطابق نقشه‌ای که فروشنده بر اساس استانداردهای معمول تدوین ساخته آماده کنند. این کار همچنین موجب می‌شود عملیات‌هایی نظیر قالب‌بندی، آرماتور بندی و بتون ریزی سقف چاه آسانسور مطابق نقشه تدوینی و قبل از شروع کار نصب آسانسور صورت پذیرفته و وقفه‌ای برای انجام عملیات‌های مذکور ایجاد نگردد.


تاثیر نوع طراحی کابین آسانسور در امنیت آسانسور

علاوه بر زیبایی و شکیل بودن طراحی داخلی کابین، باید نوع ساخت و طراحی کابین آسانسور بنحوی
 انتخاب شود که امنیت بالای و ایمنی را نیز برای مسافران آسانسور تامین نماید. در واقع در ساخت کابین آسانسور باید دیواره کابین، كف کابین، سقف کابین، قاب و كفشك های كابین از موادی استفاده شود كه دارای استحکام بالایی در برابر نیروهای وارده در حین كاركرد آسانسور به کابین باشند و بگونه ای که در برابر لرزیدن کابین آسانسور مقاوت کنند گاها مشاهده می شود که کابین های غیر استاندارد در توقف های آسانسور و حتی در حرکت بین طبقات دارای لرزش و عدم تعادل همراه با ایجاد صدا می باشند.
کابین های آسانسور تولید شده در شرکت الفارس دارای جداره كابین از ورق فولادی با ضخامت بیش از1.5میلیمتر هستند تا استحکام کابین بالاتر رود و همچنین دیواره داخلی کابین با موادی مانندMDF، چوب یا ورق روغنی و استیل روكش می شود تا زیباتر و شکیل تر شود.

كلیه كابین های تولید شده توسط شرکت از تجهیزات و ادوات جانبی کاملی بهره مندند. از جمله این تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نشان دهنده شماره طبقه ، هواكش، دستگیره، چراغ نشان دهنده اضافه بار ، دكمه الكترومكانیكی، زنگ اخبار، دكمه توقف اضطراری و روشنایی فلورسنت و آینه و...

تزئینات کابین آسانسور

در ساخت بخش‌های مختلف کابین آسانسور می‌بایست از موادی استفاده شود که دارای مقاوت بالایی بوده و در برابر فشارها و نیروهایی نظیر نیروی وارده هنگام حرکت، ترمز و برخورد به ضربه گیرها مقاوم باشند.

به طور معمول جداره کابین آسانسور از ورق گالوانیزه با حداقل ضخامت 1٫5میلیمتر ساخته می‌شود.

تزئینات داخل کابین آسانسور نیز با توجه به نوع کاربری و سلیقه سفارش دهنده متفاوت بوده و از عوامل تاثیرگذار درقیمت کابین آسانسور محسوب می‌گردند. معمولا شرکت‌های کابین سازی آسانسورمحصولات خود بر اساس تزئینات داخلی آن به انواع و گروه‌های مختلفی دسته‌بندی و تحت عناوینی نظیر کابین استیل آسانسور، کابین آسانسور تمام استیل، کابین آسانسور فرمیکا، کابین فرمیکا استیل (یا کابین نیمه استیل)،کابین فرمیکا MDF و … عرضه می‌کنند.

بدیهی است در ساخت دیواره، کف و سقف هر یک از انواع کابین آسانسور از تزئینات مختلفی استفاده شده است.

به عنوان مثال برای تزئین دیواره کابین آسانسور ممکن است از چوب (MDFF)، فرمیکای ضدخش، ورق رنگ شده کوره‌ای، آینه و … استفاده شود. برای سقف کابین آسانسور نیز از فرمیکا و استیل لیزر کات با طرح های مختلف و برای کف آن از کفپوش‌هایی نظیر پارکت، لمینت یا سنگ استفاده می‌شود.

 

کابین های آسانسور لوکس

در این بخش به طراحی و ساخت آسانسور های لوکس می پردازیم. کابین های آسانسور لوکس از ویژگی هایی برخوردارند که آنها را بسیار مجلل، زیبا و لوکس نشان می دهد و آن ها را از سایر کابین های معمولی متمایز می سازد.تجهیزات آسانسور لوکس شامل موارد زیر میشود:

کابین با طراحی شیشه و استیل . کف از سنگ مرمر و سقف با نورپردازی خاص،تزئینات داخلی کابین همچنین می تواند کاشی کاری،منبت کاری،خاتم کاری،پوشش با چرم طبیعی یا ترکیب چوب و شیشه سنتی، آینه کاری باشد.

از نقطه نظر مکانیکی نیز آسانسورهای لوکس متفاوت از دیگر آسانسور ها می باشد. به نحوی که:

 • ·حرکت کابین کاملاً نرم و روان، بی صدا و بدون کوچکترین شوک یا لرزش است.
 • ·درب های طبقات با روکش استیل و با قابلیت نصب قاب شیشه بزرگ و یا درب های تمام شیشه
 • ·امکان نصب کولر گازی در داخل کابین
 • ·اسکلت و آهن کشی به صورت پیش ساخته و رنگ شده به صورت پیچ و مهره ،بسیار شکیل و بدون نیاز به جوشکاری در محل
 • ·قابلیت نصب اکسس کنترل برای محدود کردن استفاده افراد (با اثر انگشت،کارت، کد)
 • ·دوربندی آسانسور می تواند با شیشه انجام گردد.
 • ·دارای سیستم صوتی و تصویری منحصر بفرد
 • ·آسانسور لوکس مناسب تالار پذیرائی،هتل،ساختمان های دوبلکس و ویلا می باشند.

 

کابین آسانسور شیشه ای

امروزه کابین های‌شیشه‌ای آسانسور(پانوراما) در کنار کابین‌های‌آسانسور استیل یا چوب مورد توجه قرار گرفته اند و استفاده از این نوع کابین های آسانسور در ساختمان های لوکس نظیر مجتمع‌های تجاری و اداری بزرگ، هتل‌ها، تالارها ورستوران‌ها و ... رو به افزایش است.

آسانسور پانوراما معمولا با دو سیستم کششی و هیدرولیک نصب شده که هر کدام در شرایطی خاص دارای مزیت‌هایی نسبت به دیگری می‌باشند.

استفاده از تجهیزاتی نظیر کلید توقف اضطراری، زنگ خطر (آلارم)، نمایشگر طبقات (نمراتور)، سیستم اخطار اضافه بار، هواکش (فن)، دستگیره، دکمه الکترومکانیکی و روشنایی فلورسنت از جمله تجهیزات استاندارد کابین آسانسور بوده و در صورت درخواست سفارش دهنده برخی تجهیزات خاص (نظیر آینه و تلفن) نیز در کابین آسانسور در نظر گرفته می‌شود.

 

درباره ما

شرکت پیشگام صنعت طراحی و اجرای انواع آسانسور

آخرین اخبار

21 مرداد 1398
21 مرداد 1398
21 مرداد 1398

دسترسی سریع