طراحی درب آسانسور

 درب آسانسور در یک سیستم آسانسوری، به طور همزمان دارای دو جنبه ایمنی و تزئینی است، در نتیجه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در ضمن باید در هنگام نصب آن مانند قسمت های دیگر مکانیکی آسانسور، دقت زیادی انجام پذیرد، زیرا کمترین بی دقتی ممکن است موجب تحمیل زیان های مالی فراوانی شود. 

 

در یک دستگاه آسانسور به طور کلی از دو نوع درب استفاده می گردد

+ درب طبقه

درب طبقه درب هایی هستند که در محل ورودی طبقات به کابین قرار می گیرند. 

 

+ درب کابین

درب کابین  درب هایی هستند که روی کابین آسانسور نصب می شوند

 

ویژگی ها

در یک دستگاه آسانسور به طور کلی از دو نوع درب طبقه (که به تعداد توقف های آسانسور می باشد) و درب کابین ( که روی کابین آسانسور نصب شده است) استفاده می گردد.

درب طبقه

درب هایی هستند که در محل ورودی طبقات به کابین قرار می گیرند. 

درب طبقات انواع مختلفی دارد که می توان انواع لولایی، تلسکوپی ( از یک طرف بازشو )، سانترال ( از وسط بازشو ) و درب های آکاردئونی را نام برد. انتخاب نوع و اندازه بازشوی درب طبقات با توجه به طراحی آسانسور و متناسب با نوع کاربری و مطابق با استانداردها صورت می گیرد.

درب لولایی آسانسور

درب تلسکوپی آسانسور

درب سانترال آسانسور

 

درب کابین

درب هایی که روی کابین نصب می شوند و مانند درب طبقات انواع مختلفی ( تلسکوپی، سانترال و … ) دارند.

انواع درب از لحاظ مکانیکی

درب آسانسور، از لحاظ مکانیکی به سه دسته کلی، درب ساده ( درب طبقه لولایی و کابین بدون درب )، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم شده است. 

البته درب آسانسور از لحاظ الکتریکی نیز تقسیم بندی می شود. درب هایی که دارای موتور و همچنین درایو کنترل می باشند و درب هایی که فاقد آنها هستند.

  

انواع درب های آسانسور

درب ها به انواع لولایی، درب اتوماتیک از وسط بازشو و رو هم بازشو تقسیم می شوند.درب های لولایی ساده ترین و ارزان ترین نوع درب طبقه است. این درب ها در گذشته اغلب از جنس چوب ساخته می شدند و به علت قابلیت اشتعال و تمایل آن ها به تاب برداشتن امروزه استفاده نمی شود.در حال حاضر درب های فلزی متداول تر می باشند. 

درب های لولایی به فضای بسیار کمی از نظر عرض درب نیاز دارند زیرا شامل فقط یک درب و یک چارچوب ساده است. ایراد این درب ها این است که با زاویۀ 90 درجه نسبت به دیوار باز می شوند و در نتیجه باعث مسدود شدن راهرو می گردند.

باز کردن این درب ها برای افرادی که سوار ویلچر هستند یا افراد سالمند و معلولین مشکل است. با اینحال این نوع درب ها برای آسانسور های ساده و ارزان قیمت که فقط برای چند توقف در نظر گرفته شده اند قابل قبول هستند. از دیگر ایرادات این درب ها عدم کنترل زمان باز و بسته شدن است که این مورد در چرخه رفت و برگشت آسانسور تاثیر زیادی گذاشته و باعث افزایش زمان ترافیکه ساختمان می گردد. درب های کشویی افقی پر کاربرد ترین درب های نیروی محرکه برای آسانسور های مسافر بر می باشد.

از دیگر درب های تمام اتوماتیک، درب از وسط (سانترال) می باشد. این نوع درب ها از نظر مکانیکی نسبتاً ساده اند و از نظر ظاهری جذاب و عملکرد آنها سریع است زیرا دو قسمت در به طور همزمان به هم نزدیک می شوند یا از هم فاصله می گیرند. زمان باز و بسته شدن این درب ها نسبت به نوع تلسکوپی کمتر بود، و درب سریعاً باز و بسته می شود و این صرفه جویی زمان می تواند در ساختمان های بزرک وبرخی از آسانسور ها جنبه ی حیـــاتی داشته باشد. فضای مورد نیاز این درب بیش از انواع دیگر است و تقریبا دو برابر عرض باز شدن به اضا فه ی 200 میلی متر می باشد.

برای کاربردهای خاصی مانند آسانسور های خیلی بزرگ مسافربر و باربر، درب های افقی دیگری باید استفاده شوند. برای مثال، درب های دو سرعته از مرکز بازشو یا درب های سه سرعته از کنار بازشو که برای عرض های 1200 الی 2500 میلی متر یا بیشتر مناسب هستند. اما چنین انواعی به علت پیچیدگی ارتباط مکانیکی آن ها گران و پر سروصدا می باشد

ز دیگر درب های مورد استفاده از آسانسور ها درب های عمودی بازشو است. این درب ها در آسانسورهای باری بزرگ که عمل بارگیری توسط خودرو مخصوص انجام می شود مورد استفاده قرار می گیرند.

این درب ها ممکن است به صورت دستی یا با نیروی محرکه موتور باز شوند. نوعی از این درب دارای یک موتور درب در هر طبقه می باشد. این کار باعث می شود که ورودی هر طبقه به طور مستقل و جداگانه عمل کند.

دو لته ای که درب را تشکیل می دهند نسبت به یکدیگر دارای حرکت متقابل هستند. زمانی که لته پایین به سمت پایین حرکت می کند، لته بالایی به سمت بالا حرکت خواهد کرد.

هنگامی که درب کاملاً باز شد لبه ی بالای لته پایینی ضمناً یک پل را برای خودروهای بارگیری ایجاد می کند. درب ها طوری طراحی شده اند که بارهای مختلفی را می توان از طریق آن ها بارگیری نمود.

با اینکه عمل باز شدن درب می تواند کاملاً به صورت اتوماتیک انجام شود اما بستن درب معمولاً طی فشار روی شستی مخصوص انجام می شود. بستن درب باید به گونه ای باشد که در صورت بروز اشکال، با رها کردن دکمه، عمل بسته شدن متوقف گردد.

اجزای مختلف درب آسانسور

درب لولایی

درب های لولایی چون از پیچیدگی کمتری برخوردار هستند، بخش های مخلف آنها نیز کمتر است. چارچوب، لته، دستگیره، لولاها، دیکتاتور و کنتاکت قطعات تشکیل دهنده یک درب لولایی هستند.

درب اتوماتیک طبقه

چارچوب، لته ها، سیل درب، کفشک ها، کنتاکت قطعات یک درب اتوماتیک هستند.

درب کابین 

تمام قطعاتی که در درب اتوماتیک طبقه وجود دارد به علاوه مکانیزم باز و بسته شدن درب که خود شامل قطعات مختلفی مثل موتور سردرب، درایو و قرقره ها و تسمه می باشد.

 

درب اتوماتیک آسانسور از محصولات بسیار پر مصرف و مقرون به صرفه ای است که امروزه بازار هدف بسیار مناسب و قابل توجه ای از افراد را به سوی خود جذب نموده است و در این مقاله از نوین دُر نیز قصد داریم به معرفی درب اتوماتیک آسانسور بپردازیم و شما را با انواع نمونه های پرکاربرد این درب اشنا سازیم، لطفا در ادامه ما را همراهی کنید.

 

درب اتوماتیک آسانسور به چه دسته بندی هایی تقسیم می شود؟

درب اتوماتیک آسانسور نیز همانند سایر درب ها دارای مدل های متفاوت و متنوعی می باشد که از این بین می توان به درب های نیمه اتومات و درب های تمام اتومات اشاره کرد که هرکدام از آن ها با توجه به نوع عملکردشان کارایی متفاوتی خواهند داشت. درب اتوماتیک آسانسور

 

1- درب های نیمه اتومات:

در این سیستم درب های نصب شده در طبقات به صورت کاملا لولایی بوده (یعنی با دست باز و بسته می شوند) و درب کابین از نوع اتوماتیک (به طور یقین تلسکوپی یا اتوبوسی) است، بنابراین زیرا یک درب با دست و درب دیگر به صورت اتوماتیک باز و بسته می شودبه این درب ها درب های نیمه اتوماتیک گفته می شود.

 

2- درب های تمام اتومات:

در این سیستم درب های طبقات نصب شده و هر دو در به صورت کامل و تمام اتوماتیک هستند.

 

تقسیم بندی درب های لولایی به چه صورت است؟

درب لولایی از درب های نیمه اتوماتی است که در دو محصول ایرانی و وارداتی در بازار کار وجود دارد، درب لولایی ایرانی در مدل لته سنگین با ورق 2 میل که این محصول نیز در عرض های بازشو 70، 80 و 90 موجود است، البته رنگ بندی خاصی نیز برای این محصول در نظر گرفته شده است اما درب اتوماتیک لولایی وارداتی دارای مشخصه های زیر است:

  • دارای تمامی تجیزات (قفل و دیکتاتور و فنر درب) مخصوص به خود
  • دارای لولای بلبرینگی
  • دارای لته های توپر با تزریق فوم درون لته ها
  • موجود در عرض های مختلف 70 ، 80 ، 90
  • ظاهر فوق العاده زیبا و شیک در بین دربهای لولایی موجود در ایران
  • عدم تفاوت در قفل دربهای چپ و راست
  • عایق صدا به طوری که مانع از انتشار صدای داخل چاه آسانسور در طبقات می گردد.
  • وزن سنگین درب و استحکام فوق العاده بالا

 

 

ویژگی ها و مزایای درب کابین تمام اتومات ویتور wittur

– نصب سریع و آسان درب کابین ویتور بر روی کابین آسانسور
– تمامی اجزا بر اساس ترتیب مونتاژ بسته بندی شده است. لوازم هر جز در بسته های جداگانه قابل دسترسی هستند
– نصب راحت و بدون خطا و قطعات از پیش مونتاژ شده مانند سیل پا خور و نصب چهار چوب آن بدو نیاز به جعبه ابزار پیشرفته
– قابلیت تست گرفتن مکانیزم سردرب اتومات کابین
– طراحی یکپارچه جهت تسریع و آهسته باز شدن درب های سانترال و درب های تلسکوپی جهت ممانعت از ایجاد هر گونه اشتباه
– درب کابین تمام اتوماتیک ویتور به گونه ای طراحی شده است که تنظیمات اضافی حذف گردد.
– نصب درب کابین توسط یک نصاب شامل بیرون آوردن از جعبه و مونتاژ و نصب حداکثر 60 دقیقه و برای درب طبقه ویتور 48 دقیقه پیش بینی شده است.

 

انواع درب های اتوماتیک بر اساس نوع کاربرد:

این محصولات نیز بسته به نوع طراحی و شکل ظاهری دارای انواع گوناگون و متفاوتی می باشند که این دسته بندی ها به ما کمک می کند تا بتوانیم انواع در های اتوماتیک را در مکان خاص خود و در طراحی منحصر به فرد خود تهیه کنیم. این محصولات به دسته بندی های زیر تقسیم بندی می شوند:

۱- درب اتوماتیک کشویی

۲- درب اتوماتیک قوسی

۳- درب اتوماتیک گردان

۴- درب اتوماتیک مثلثی

۵- درب اتوماتیک لولایی

۶- درب اتوماتیک خروج اضطراری

۷- درب اتوماتیک تلسکوپی

۸- درب اتوماتیک تاشو

 

جمع بندی:

در این مقاله به بررسی درب اتوماتیک آسانسور و انواع مخلف آن در بازار پرداختیم و شما را با نمونه های محبوب و دوست داشتنی آن ها آشنا ساختیم، چنانچه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درب های اتوماتیک هستید می توانید با مشاوران نوین دُر ارتباط برقرار کنید تا در کمترین زمان ممکن و به صورت کاملا رایگان از مشاوره های تخصصی مجموعه ما استفاده کنید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را دریافت کنید و خرید خوب و مطمئنی را از نوین دُر تجربه 

 

نصب درب طبقات آسانسور

نصب درب طبقات آسانسور دومین مرحله ی نصب و راه اندازی آسانسور است.

معمولا در هر آسانسور دو نوع درب نصب می گردد: درب طبقات و درب کابین. درب کابین دربی است که همراه با کابین حرکت می نماید. درب طبقه نیز به دربهای منصوبۀ آسانسور در طبقات گفته می شود.

درب طبقات اسانسور که در هر طبقه سازه نصب می شود.

درب طبقات اسانسور در انواع و اشکال مختلفی ساخته می شود.دلیل وجود درب طبقه اسانسور ایمنی و ورود و خروج مسافر به داخل کابین اسانسور است.اندازه درب طبقاتی اسانسور 70cm و 80 و 90 عرضه می گردد.متداول ترین نوع درب اسانسور درب لولایی و درب اتوماتیک است.البته بسته به کاربرد اسانسور از درب های اتوبوسی- آکاردئونی و غیره نیز استفاده می شود.البته داشتن قاب شیشه نیز از موارد استاندارد درب طبقات اسانسور است که در شکل های مختلف بر روی در قرار میگیرد.

درباره ما

شرکت پیشگام صنعت طراحی و اجرای انواع آسانسور

آخرین اخبار

21 مرداد 1398
21 مرداد 1398
21 مرداد 1398

دسترسی سریع