نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی 

نصب آسانسور در يك ساختمان قديمي سه يا چهار طبقه و فاقد آسانسور كيفيت زندگي ساكنان را متحول ميكند. براي افراد سالخورده و دچار محدوديت حركتي رفاه و آسايش و براي جوانان جلوگيري از فرسايش مفاصل را به ارمغان مي آورد و با افزايش بهاي ساختمان چند برابر هزينه ي پرداخت شده از سوي مالكان را در هنگام فروش به آنها باز ميگرداند.

 

 

طي سالهاي گذشته تقاضا براي نصب آسانسور در ساختمان هاي قديمي رشد فزاينده اي داشته و با پيشرفت تكنولوژي امكان نصب و راه اندازي آسانسور در بسياري از اماكن كه پيش از اين نصب آسانسور در آنها مقدور نبود فراهم گرديده است.

 توضیحات 

در طي اين مقاله سعي شده تا در قالب پاسخ به پرسشهاي متداول در اين زمينه ، ابهامات در خصوص نصب و راه اندازي آسانسور در ساختمان هاي قديمي برطرف گردد.

 

1- آيا امكان نصب آسانسور در تمامي ساختمان هاي قديمي وجود دارد ؟

پاسخ : جهت نصب آسانسور در هر ساختماني ، اعم از مسكوني ، اداري ، تجاري ، انبار و غيره نياز به بازديد ساختمان از سوي كارشناسان شركت نصاب وجود دارد و بايستي مواردي از قبيل مقاومت سازه ساختمان و امكان تقويت آن ، وجود محل مناسب براي نصب و ساير موارد فني كنترل گردد. با توجه به پيشرفت تكنولوژي و وجود سيستم هاي بالابر جديد در حال حاضر امكان نصب آسانسور در اكثر بناهاي قديمي وجود دارد و فقط بايستي نوع و روش مناسب توسط شركت هاي داراي مجوز ، عضو سنديكا و داراي تجربه ي لازم در خصوص نصب آسانسور در ساختمان هاي قديمي مشخص شود.

حداقل فضاي مورد نياز بزاي نصب آسانسور 100 در 160 و يا 145
در 145 ميباشد و در اندازه هاي پايين تر از 120 در 120 قابل اجرا نميباشد  
 ‍

 

 

2-نصب آسانسور در ساختمانهاي قديمي در چه مكانهايي امكان پذير است ؟

پاسخ : متاسفانه در اقلب ساختمان هاي قديمي محلي براي نصب آسانسور در آينده تعبيه نشده است و چالش اصلي براي نصب آسانسور در چنين ساختمان هايي امكان سنجي و يافتن محل مناسب براي نصب آسانسور مي باشد. چنانچه در بين راه پله ها فضاي نور گير با متراژ وجود داشته باشد بهترين شرايط براي نصب آسانسور فراهم است.

جدول حداقل متراژ براي كابين آسانسور بر اساس نفر

 

حداقل متراژ كابين

تعداد نفر

0.6 متر مربع

سه نفره

0.8 متر مربع

چهار نفره

1 متر مربع

پنج نفره

 

در صورت وجود امكان نصب آسانسور در فضاي مياني راه پله ها ورودي درب آسانسور به راه پله و در مجاورت درب ورودي واحد ها خواهد بود و نياز به تخريب نيز به حداقل ميرسد. اما چنانچه چنين فضايي وجود نداشته باشد ميتوان موارد زير را در نظر گرفت :

الف : نصب آسانسور در نور گير
ب : نصب آسانسور در حياط
ج : تخريب بخشي از ساختمان و ايجاد فضاي مناسب

 

 3-آيا براي نصب آسانسور حتماً به حفر چاله ي آسانسور و برق سه فاز نياز است ؟

پاسخ : در صورت نصب آسانسور هيدروليك خانگي (هوم ليفت Home Lift) نياز به حفر چاله ي آسانسور وجود ندارد و اين آسانسور ها نياز به برق سه فاز هم نداشته و ب برق تك فاز 220 ولت كار ميكنند. استفاده از آسانسور هاي هوم ليفت در سالهاي اخير امكان نصب آسانسور در بسياري از ساختمان هايي كه پيش از اين قادر به نصب آسانسور نبوده اند را فراهم كرده است. اين آسانسور ها نياز به ساخت متور خانه در پشت بام هم نداشته و بسيار كم صدا مي باشند.

جهت كسب اطلاعات بيشتر در خصوص آسانسور هاي هوم ليفت مقاله ي "آسانسور هاي هيدروليكي خانگي ، هوم ليفت" نوشته شده توسط كاظم قلي زاده را بخوانيد

 

4- آيا براي نصب آسانسور در ساختمانهاي قديمي نياز به رضايت كليه ساكنين وجود دارد ؟

پاسخ : براي نصب آسانسور در يك ساختمان قديمي چنانچه از قبل فضايي براي نصب آسانسور در آينده در نظر گرفته نشده باشد ، با توجه به اينكه براي نصب بايد از فضاهاي مشاع ساختمان بهره برد رضايت كليه ي ساكنين شرط اوليه و لازم براي شروع كار ميباشد. در بسياري از موارد علت عدم نصب آسانسور در ساختمانهاي قديمي عدم رضايت برخي از ساكنين (مالكين واحد هاي طبقه ي اول) مي باشد. مالكين طبقه ي اول از نصب آسانسور منتفع نميشوند و در صورت نصب در بسياري مواقع بايد از فضاي نور گير كه به عنوان حياط خلوت در اختيار طبقه ي اول است صرف نظر كنند يا جلوي يكي از پنجره هايشان كور شود. بنابر اين كسب رضايت ساكنين طبقه همكف معمولاً دشوار است.

 

5- قانون تقسيم هزينه نصب آسانسور چيست ؟

پاسخ : چون نصب آسانسور در ساختمان هاي قديمي كاري اختياري است در قانون شرايطي براي تقسيم هزينه هاي نصب پيش بيني نشده است. ولي در سالهاي اخير با توجه به گسترش اين كار روشي به عنوان عرف در نظر گرفته شده است كه به شرح زير است :

پرداختي مالكان طبقه دوم دو برابر پرداختي مالكان طبقه اول خواهد بود

پرداختي مالكان طبقه سوم دو برابر پرداختي مالكان طبقه دوم خواهد بود

پرداختي مالكان طبقه چهارم دو برابر پرداختي مالكان طبقه سوم خواهد بود

و الي آخر

بنابر اين مثلاً در يك ساختمان 4 طبقه طبقه اول يك برابر ، طبقه دوم دو برابر ، طبقه سوم چهار برابر و طبقه چهارم هشت برابر پرداخت ميكنند . بنابر اين كل هزينه تقسيم بر 15 ميشود و طبقه اول يك پانزدهم ، طبقه دوم دو پانزدهم ، طبقه سوم چهار پانزدهم و طبقه چهارم هشت پانزدهم از كل مبلغ را پرداخت ميكنند.

البته اگر ساختمان داراي پاركينگ نباشد معمولاً طبقه همكف هزينه را متقبل نخواهد شد.

 

6- چه آسانسوري براي نصب در ساختمان هاي قديمي مناسب است ؟

پاسخ : بسته به شرايط ساختمان ، ميتوان از آسانسور هاي كششي ، هيدروليك يا هوم ليفت استفاده كرد كه تشخيص نوع مناسب براي هر ساختمان با كارشناسان فني نصب آسانسور مي باشد. در صورت وجود شرايط مي توان از كابين هاي شيشه اي و مدرن و يا انواع تزيينات ديگر بهره برد.

 

7- آيا براي نصب آسانسور در ساختمان هاي قديمي نياز به اخذ مجوز وجود دارد ؟

پاسخ : در صورت نصب آسانسور بدون مجوز و يا اخذ تاييديه هاي لازم (مانند تاييديه استاندارد آسنسور) ، ممكن اسن مالكين در هنگام فروش ساختمان با مشكل مواجه شوند. همچنين چنين آسانسور هايي تحت پوشش بيمه هاي حوادث قرار نميگيرند

 

8) آيا ميتوان داخل منازل دوبلكس يا سوبلكس آسانسور نصب كرد

پاسخ : بله ، نصب آسانسور هيدروليك خانگي (هوم ليفت) در داخل واحد هاي دوبلكس و سوبلكس و نيز فروشگاه هاي چند طبقه براحتي امكان پذير است

جانمایی محل آسانسور و نصب آسانسور در منازل و آپارتمان های قدیمی یک راه حل مناسب جهت احیای این نوع از ساختمان های قدیمی و دادن ارزش افزوده به آنها می باشد. نصب آسانسور هیدرولیکی در آپارتمان های قدیمی در صورت جانمایی مناسب این آسانسورها، حتی  از امنیت بالاتری نسبت به آسانسورهای کابلی کششی برخوردار باشد.
احتمال سقوط آسانسور و خطرهای موجود در آسانسور های هیدرولیک نسبت به آسانسور های کششی مرسوم، حداقل یک به 10 است. زیرا همواره سیلند و پیستون جک هیدرولیک زیر کابین می باشد. شاید هزینه قطعات آسانسور هیدرلیک نسبت به آسانسور کششی بیشتر باشد اما در صورتیکه هزینه سازه و خرپشته لازم برای اسانسور کششی را به هزینه ها اضافه کنیم، طرح اجرای آسانسرو هیدرولیک در منازل قدیمی اکثرا برنده خواهد بود.

با توجه به کیفیت اسانسور، نوع تابلو برق، امکانات ساختمان موجود، .... می توان به صورت تقریبی گفت، قیمت آسانسور هیدرولیکی  با استفاده از تکنیک جک هیدرولیک تقریبا طبقه ای 15 تا 20 ملیون تومان هزینه خواهد داشت.

مهمترین عامل در اجرای یک آسانسور، ویلچربر، بالابر،..... در منازل قدیمی اتحاد و همفکری همسایگان بر روی این موضوع می باشد. در بعضی از ساختمان ها، ساکنین طبقات یک یا دو تمایل زیادی به دادن هزینه ندارند و یا حتی معتقد هستند امنیت ساختمان کمتر می شود. این موضوع در حالی است که می توان با استفاده از طراحی سنسورهایی که به صورت ریموت درب منازل کار می کنند، دسترسی افراد نا آشنا را به اسانسور کمتر نمود.

از نظر شهرداری نیز در صورتیکه اعتراضی برای شهردای نباشد، او می تواند با گرفتن هزینه تراکمی که برای مثال از کاهش مساحت پاسیو (که محل قرار گیری آسانسور شده است) در صورتیکه استاندارد آسانسور، آسانسور ایجاد شده را تأیید کند، پایان کار بدهد.

می توان با محاسبات دقیق و در صورت امکان ایجاد یک چاله مناسب، بدون آنکه از تراز سقف آخر یک بنا فراتر رفت، با استفاده از آسانسور هیدرولیکی، برای آن منزل دسترسی به طبقه اخر را فراهم نمود.
می توان گفت سیستم جک هیدرولیک برای منازل با 5 توقف انتخابی مناسب می باشد از نظر امنیت و صرفه اقتصادی.

جهت محاسبه وزن وارده به جک هیدرولیک یا کابل های کششی یک آسانسور هیدرولیک یا کششی کابلی، احتیاج به تاریخچه حرکتی آسانسور یا به عبارت بهتر نمودار مکان-زمان، سرعت-زمان و شتاب-زمان آسانسور در رفت و برگشت بین دو طبقه می باشد.

با گذاشتن یک سنسور بر روی آسانسور در حالت بهره برداری، این نمودار ها نشان داده شده است.

جهت محاسبات مهندسی، می توان گفت آسانسوری که مجهز به سیستم درایو می باشد، حداکثر شتاب تغییر کننده به صورت مثبت و منفی در حرکت روبه بالا و رو به پایین آسانسور در حالت های تند شونده و کنده شونده، زیر 7 درصد شتاب ثقل است. بنابراین انتظار داریم که اگر ترازویی در داخل آسانسور قرار دهیم، حداکثر تغییر وزن نیز در همین درصد باشد. برای مثال شخصی با وزن 100 کیلوگرم، حداکثر تغییرات وزنش بین 93 تا 107 کیلوگرم خواهد بود، در صورتیکه آسانسور از محدودیت های استانداردی پیش بینی شده برای حرکتش فراتر نرود.

میانگین سرعت حرکت مناسب برای طراحی یک آسانسور خانگی، می تواند 0.4 متر بر ثانیه باشد

 

نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی

نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی کار پیچیده ای است. در این موارد عواملی که باید مورد توجه قرار گیرند، تفاوت بیشتری دارد:

وضعیت ساختمان، سن آنها و وضعیت مستاجرین برخی از آنها. در زمان نصب ، باید در محلی مناسب نصب گردد. این کار در این نوع ساختمان ها می تواند پیچیده باشد. واضح است که بگوییم در ساختمان های با عمر 50 سال یا بیشتر امکان نصب آسانسور مورد توجه قرار نگرفته است. لازم به ذکر است که تا قبل از آن، نصب و پیاده سازی پیچیده و گران بوده است. با این حال ، بهترین تکنولوژی های که در سال های اخیر مورد آزمایش قرار گرفته اند، این فعالیت را بطور قابل توجهی تسهیل می کنند.

مراحل اولیه پیش از نصب آسانسورها

اولین گام ها قبل از نصب و راه اندازی، مطالعه فنی است. هر ساختمان منحصر به فرد است، به خصوص ساختمان قدیمی؛بنابراین بسیار مهم است که تجزیه و تحلیل وضعیت ملک و ویژگی های آن به جهت در نظر گرفتن بودجه قبل از شروع انجام شود. در گزارشی که توسط افراد متخصص آماده می گردد، محل ایده آل مشخص می گردد و متناسب با آن نوع آسانسور و تمام عناصر آن برای نصب پیشنهاد می گردد.

اولین قدم کلیدی است، زیرا که روند آتی کل نصب به آن بستگی دارد. در گام دوم ، پس از گزارش منتشر شده از نتایج تحلیل قبلی، علاقه همسایگان باید در نظر گرفته شود و بهترین راه برای انجام این گونه کارها باشد. از همین رو مطالعه و درک گزارش ضروری است . پس از همه اینها بسته به محل انتخاب شده خانه ها ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند.

گام دوم ممکن است بسیار پیچیده تر باشد زیرا برخی همسایگان ممکن است تمایلی به آن نداشته باشند. این نگرش عمدتا بر افراد سالمند با مشکلات حرکتی تاثیر می گذارد.

مکان مناسب برای نصب آسانسور

فضا بزرگترین مشکلی است نصب کنندگان آسانسور در یک ساختمان قدیمی با آن مواجه هستند. اگر چه راهکارهای مختلفی هم در داخل و هم در خارج وجود دارد که با هر شرایطی سازگار می باشد که هر یک به منظور حل مشکل هستند. بیشترین کاربرد این مقاله عبارت است از: نصب در پاسیو و نورگیر، در نمای خارجی، راه پله و نصب در داخل خانه.

نصب در حیاط خلوت (Light Yard)

این محل در ساختمان های بسیاری برای نصب آسانسور مناسب است.این قسمت فضای کافی برای انجام کار بدون مشکل را فراهم می کند و زیبایی بیرونی ملک را تغییر نمی دهد. هنگامی که مکان در داخل ساختمان وجود ندارد ، یک راهکار بسیار کاربردی است. علل متنوعی برای این کار وجود دارد : عدم فضای داخلی، عدم امکان جابجایی راه پله ها و یا نداشتن صرفه اقتصادی برای اینکار.

نصب آسانسور در بیرون ساختمان

برای نصب در نما باید مواردی مورد توجه واقع شود.

لازم است بدانیم که آیا زمین مشاع است یا نه، و نیست ، درخواست مجوز مربوطه از شهرداری انجام گیرد. علاوه بر این، باید توجه خاصی به وجود چاهک در طبقه همکف داشته باشد. آسانسور در نما نصب میشود و اتاقک آسانسور از ساختمان خارج می شود و ممکن است بخشی از مسیر عمومی را به عنوان مورد احتمالی اشغال کند. این یک انتخاب است که اجازه می دهد تا نصب سریع انجام شود، که در داخل ساختمان در زمان تاثیر نمی گذارد.

نصب آسانسور با جابجایی راه پله(Ladder Movement)

این نوع نصب یک نصب پیچیده است و زمانی استفاده می شود که محیط بیرونی مورد نظر نباشد. با این وجود فضا برای قرار دادن آن حداقل در بهترین حالت وجود دارد، اما لازم است که برخی از عناصر معماری و ساختار ساختمان تطبیق داشته باشد. در این مورد ریل های موجود اصلاح و و فضای داخلی برای ایجاد اتاقک آسانسور ایجاد خواهد شد. در بعضی از موارد ضروری است که راه پله به طور کامل حذف گردد و مجدد مطابق با ساختار جدید بازسازی گردد. و ورودی دسترسی اختصاصی به آسانسور را خواهد داشت. بنابراین برای کسانی که نیاز به استفاده بیشتری دارند مشکلی وجود نخواهد داشت.

این یک گزینه گران قیمت است که می تواند تأسیسات آب و گاز را تحت تأثیر قرار دهد، اما در بعضی موارد تنها گزینه قابل قبول است. علاوه بر این، مزیت اصلی این است که آسانسور به طور طبیعی در ساختمان ادغام شده و در نتیجه، حداکثر دسترسی تضمین شده و نیز هیچ تغییری در نمای ساختمان ایجاد نخواهد شد، با این وجود امکان بروز اختلاف با خانه ها، که ممکن است بخشی از فضای خود را از دست بدهند، و همچنین نقد برخی از همسایگان وجود خواهد داشت. با این حال، ما باید در نظر داشت که این یک راه حل است که وقتی خارج از ساختمان امکان نصب غیرقابل دسترس است، انجام میگیرد.

نصب آسانسور داخل خانه ها

آخرین راه حل ها نیز از همه کم اهمیت تر است. این گزینه زمانی که تمام گزینه های دیگر غیر قابل انعطاف باشد و در مواردی که فقط در یک طبقه تنها یک خانه باشد استفاده می شود .

یکی از مزایای بزرگ این است که هر همسایه دسترسی شخصی به کابین دارد. این کار از طریق یک کلید انجام می شود، بنابراین هر گونه مشکل در خصوص حریم خصوصی یا امنیت حل می شود.

نصب آسانسور در آپارتمان قدیمی

ساختمان های قدیمی که نیاز به نصب آسانسور دارند، راه حل های متعددی دارند. با این حال، انتخاب مناسب ترین راه حل باید توسط تکنسین های متخصص و پس از تجزیه و تحلیل عمیق از وضعیت ویژگی ها صورت گیرد. علاوه بر این، مجموعه همسایگان باید از گزینه ها آگاه باشند و آنها تصویب نمایند.

چهار راه حل ذکر شده به دنبال انطباق، تا حد ممکن با شرایط منحصر به فرد هر یک از موارد هستند. به این ترتیب، کسانی که دارای پاسیوی نورگیر هستند، این فضا را برای نصب دارند. اگر امکان نصب در فضای باز وجود نداشته باشد، تغییر کامل یا جزئی راه پله یا بازسازی آن برای سازگاری آن با بالابر، گزینه ای است که باید در نظر گرفته شود.

قانون تقسیم هزینه نصب آسانسور

توافق طرفین همیشه برای اجرای آسانسور مورد نیاز است و لی رای اکثریت ملاک اجرا خواهد بود یه شرطی که منافع شخص مخالف پایمال نشود.

عموما تقسیم بندی بدین صورت خواهد بود که طبقات بالاتر میبایست سهم بیشتری نسبت به طبقات پایینتر بپردازند زیرا ارزش ملک طبقات بالاتر بیشتر خواهد شد.

مجوز شهرداری برای نصب آسانسور

در صورتی که آسانسور خارج ار فضا مشاعات نصب شود و وارد حریم خیابان شود میبایست قبل از اقدام مجوزات لازم از شهرداری اخذ گردد تا موجب توقف کار حین عملیات اجرایی نشود.

اما معمولا برای اجرا آسانسور در داخل ساختمان نیاز به مجوز خاصی نیست و پس از اخذ استاندارد با مراجعه به شهرداری و با پرداخت جریمه جزیی ، آسانسور در سند لحاظ میشود.

 

درباره ما

شرکت پیشگام صنعت طراحی و اجرای انواع آسانسور

آخرین اخبار

21 مرداد 1398
21 مرداد 1398
21 مرداد 1398

دسترسی سریع