آسانسور اتومبیل

آسانسور به معنای بالابر یا آسان بر است. اتاقک نسبتا کوچک و متحرکی که با آن از طبقه ای به طبقات بالاتر یا پایین تر می روند . آسانسور عمل و نقل عمودی است که حرکت مردم و کالا را بین طبقات ساده می کند . البته در آسانسور ماشین بر  این حمل و نقل بصورت افقی هم اتفاق می افتد . گاهی برای جابجای ماشین ها در پارکینگ مکانیزه لازم است که ماشین جلویی به کنار برود تا ماشین عقبی خارج شود این جابجایی با آسانسور ماشین بر افقی انجام می شود.

 

 

 در گذشته امکان ساخت آپارتمانهای بلند وجود داشته است ولی به خاطر پله های زیاد معمولا اینگونه ساختمانها ساخته نمی شدند در حال حاضر یکی از مشکلات ساختمانهای بزرگ کافی نبودن فضای در نظر گرفته شده برای آسانسور است. این امر یعنی پیشبینی و منظور نمودن فضای کافی با محاسبه تعداد ظرفیت و سرعت مناسب آسانسورها باتوجه به ارتفاع و جمعیت ساکن و کاربری ساختمان باید در ابتدای کار یعنی در زمان طراحی ساختمانها مد نظر قرار گیرد وگرنه پس از اجرای ساختمان معمولاً افزایش فضای چاه آسانسور بسیار مشکل و در اکثر موارد غیرممکن است

کاربرد ها

در جوامع امروزی که خانه های فرسوده تبدیل به آپارتمان می شوند وصنعتی سازی وارد بخش تک سازی مسکن می شود. نبود جای پارک مناسب و شلوغی خیابانها نیاز بهپارکینگ مکانیزه طبقاتی و آسانسور ماشین بر به شدن احساس می شود. سازندگان آپارتمانها به منظور تامین هر چه بیشتر فضای پارکینگ، تمایل به افزایش تعداد طبقات در فضای زیرین ساختمانها دارند اما با توجه به این که اکثر آپارتمانهای متداول در زمینهایی با متراژ بین 300 تا 500 متر بنا میشوند  و اختصاص اجباری قسمت عمدهای از سطح هر طبقه پارکینگ به سطح شیبدار (رمپ) برای دسترسی و گردش خودروها به طبقات زیرین،

راندمان بهرهبرداری طبقات پارکینگ به شدت کاهش یافته و احداث طبقات اضافی پارکینگ را توجیهناپذیر میسازد.  لذا استفاده از آسانسور ماشین بر توصیه می گردد.

 

آسانسورهای ماشینبر از بزرگترین نوع آسانسورها بوده و از آنها جهت حمل خودرو به طبقات مختلف استفاده میگردد. ابعاد کابین آسانسورهای خودروبر معمولاً حدود ۲.۵ تا ۳ متر در ۴.۵ تا ۶ متر بوده و دارای ظرفیتی بین ۲.۵ تا ۷ تن میباشند. در این آسانسورها از لحاظ ارتفاع محدودیتی وجود نداشته اما بهتر است تا ارتفاع سه طبقه از سیستم هیدرولیک و برای ارتفاعهای بالاتر از آن از سیستم کششی استفاده شود. استفاده از آسانسورماشینبر نیاز به برق مصرفی سه فاز دارد

 

آسانسور های هیدرولیکی خودروبر و صنعتی

امروزه به دنبال رشد جمعیت شهرنشین، افزایش تعداد و تراکم ساختمانها و همچنین افزایش نسبی شهروندان دارای خودرو، مسئله تامین پارکینگ برای خوروها روز به روز جدی تر شده است و  سازندگان آپارتمانها نیز به منظور تامین هر چه بیشتر فضای پارکینگ، تمایل به افزایش تعداد طبقات در فضای زیرین ساختمانها دارند.

اما با توجه به این که اکثر آپارتمانهای متداول در زمینهایی با متراژ بین 300 تا 500 متر بنا میشوند و اختصاص اجباری قسمت عمدهای از سطح هر طبقه پارکینگ به سطح شیبدار (رمپ) برای دسترسی و گردش خودروها به طبقات زیرین، راندمان بهرهبرداری طبقات پارکینگ به شدت کاهش یافته و احداث طبقات اضافی پارکینگ را توجیه ناپذیر میسازد. لذا بهترین راه حل استفاده از آسانسورهای حمل خودرو می باشند.

 

فضای مورد نیاز برای آسانسورهای هیدرولیک خودروبر: 

با توجه به تنوع آسانسورهای هیدرولیک ابعاد چاه و کابین را برای آسانسورهای خودروبر که یکی از متداول ترین نوع آسانسورهای هیدرولیک است، مورد بررسی قرار میدهیم.

 

نحوه اتصال جک مطابق با شکل ،  بصورت مستقیم موقعیت جک از زیر میباشد:

بطور معمول آسانسورهای خودروبر دارای ظرفیت از 5/2 تا 7 تن هستند که دارای حداکثر 5/8 متر طول برای جک تک مرحله ای (1 Stage) ، 12 متر طول برای جک تک مرحله ای دو تکه از نوه جک از زیر مقدور می باشند.

 ولی در صورت استفاده از سیستم 2-1 امکان اجرای اینگونه آسانسورها تا حدودا  30 امکان پذیر می باشد.  

- ابعاد کابین در آسانسورهای خودروبر معمولاً به عرض 220 تا 280 سانتیمتر و عمق 450 تا 600 سانتیمتر میباشد.

 

 

- فضای موردنیاز برای چاه آسانسور خودروبر به صورت زیر است:

100 تا 50 + عرض کابین = عرض چاه cm(متناسب با نوع در آسانسور)

50 تا 30 + عمق کابین = عمق چاه cm

 

 

-  در حالت جک از زیر:

در کف چاه حفره برای استقرار جک به قطرcm  50 در مرکز ثقل کابین تعبیه میگردد که عمق آن برای جک یک مرحله ای (1Stage) به صورت cm 50 + طول مسیر حرکت و برای جک دو مرحله ای (2 Stage) به صورت cm 50 + طول مسیر حرکت / 2 محاسبه میگردد.

- در حالت جک بغل غیر مستقیم نیازی به حفر چاک نیست.

- موتورخانه آسانسورهای هیدرولیک معمولا در کنار چاه آسانسور تعبیه شده و به دلیل نوع سیستم میتواند تا 12 متر با چاه فاصله داشته باشد که خود از مزایای این سیست است، ارتفاع موتورخانه حداقل 2 متر و ابعادی حدود 5/2 × 5/2 متر دارد.

- انواع در، در آسانسورهای هیدرولیک عموماً شامل 1- گیوتینی که در از وسط باز شده و نیمی از آن به سمت بالا و نیمه دیگر به سمت پایین میرود. 2- کشویی که به صورت انعطاف پذیر در ریل حرکت کرده و به سمت بغل کابین هدایت میشود. 3- تلسکوپی، سانترال یا تلسکوپی – سانترال میباشد که قبلا در مورد این درها توضیحاتی ارائه شده است.

 

 

برخی نوآوریها و ابتکارات  گروه صنعتی هیرو در زمینه آسانسور ماشین بر

 

 

شرکت خزر صعود (هیرو)  با بیش از یک دهه تجربه در زمینه  طراحی و اجرای انواع آسانسور ها و اجرای انواع آسانسورهای ماشین بر هیدرولیکی برخی نوآوریها و ابتکارات خویش را به شرح زیر معرفی می نماید.

۱- اجرای آسانسور ماشین بر به طول 12 متر از نوع جک مستقیم از زیر(باشگاه پذیرائی نیاوران)

۲- اجرای آسانسور ماشین بر از نوع ۲ جک بغل غیر مستقیم جهت خروج ماشین بصورت نود درجه (پروژه ازگل)

۳- طراحی آسانسور ماشین بصورت شیبدار (میدان نیلوفر تهران)

۵- طراحی آسانسور ماشین بر ۳ توقف با کابین ۳ طبقه (شهریار)

6- طراحی و اجرای آسانسور صنعتی به ظرفیت 15 تن (شرکت پاکسان)

7- طراحی و اجرای آسانسور خودروبر به طول 26 متر (پروژه میگون)

۸- بازسازی انواع آسانسورهای ماشین بر قدیمی

  

نحوه آرایش جکها و اتصال آن به کابین آسانسور:

به طور کلی ارتباط جک به عنوان محرک کابین آسانسور به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم،در 3 حالت مختلف به شرح زیر است:

 شکل فوق نشان دهنده یک سیستم 2:1 است. که در این حالت طول کورس جک معادل نصب کورس حرکت کابین خواهد بود که در (حالت

(الف) با یک جک میباشد و در ظرفیتهای بالاتر و کابینهای بزرگتر از دو جک استفاده میشود. (حالت ب

 شکل فوق آسانسورهای هیدرولیک با جک مستقیم در زیر، مجموعه ساده ترین نوع آسانسورهای هیدرولیک هستند که در صورت وجود فضای لازم بهترین انتخاب در جکهای مستقیم است و از زیر کابین نصب میشود که در (حالت ب) با دو جک نمایش داده شده است.

 شکل فوق آسانسور هیدرولیک با جک مستقیم از بغل است. در سیستمهای مستقیم که امکان کندن حفره در کف چاه وجود ندارد جک به بغل منتقل میشود تا قسمت بیشتر جک در چاه قرار گیرد و نیاز به کندن حفره به حداقل ممکن کاهش یابد. و در (حالت ب) حالت دو جک نشان داده شده است.

 

جدول ابعاد آسانسورهای هیدرولکی به صورت زیر می باشد

 

درباره ما

شرکت پیشگام صنعت طراحی و اجرای انواع آسانسور

آخرین اخبار

21 مرداد 1398
21 مرداد 1398
21 مرداد 1398

دسترسی سریع